Uncategorized

Kus on kodu Budapestis

70632147_489819744901995_1810857756450619392_nHetkel mil sai enam-vähem selgeks kolimise kuupäev, hakkasime kohe endale Budapesti kodu otsima. Enne suuremaid otsinguid tegin veidi ka eeltööd, rääkisin sõpradega kes siin varem elanud, et kus tasuks elada ja kus kindlalt mitte. Soovitusi tuli omajagu ja eks kõigil on ikka oma arvamus.

Kes veel ei tea siis Budapest jaguneb kaheks; on Buda ja on Pest. Nende vahel jookseb Doonau jõgi, mille keskel on ka paar saart (nt Margareti). Siin linnas elab rohkem kui 1,7 miljonit inimest ja pindala on tal 525.16 km². Linn on jaotatud 23 erinevaks ringkonnaks, mis omakorda jagunevad erinevateks linnaosadeks. Aga palun, siin oli teie tänane geograafia tund!

Buda pool on mägine, pisut privaatsem ja kuuldavasti olla seal ka suvel veidi rohkem õhku. Käisin üks kord Rozsadombis luurel kah, seal on hästi ilusad suured eramajad ja sitaks sisalikke. Nagu sitaks! Kujutan siiski, et Buda poolel võib olla igav elada, sest enamik elust toimub siiski Pestis. Veidi selline Viimsi värk- tundub tore aga ise ei koliks.
Buda poolel oli päris mitu ilusat korterit ka üüriks, kuid otsustasime, et ei viitsi iga päev tund aega kommuutida. Kuigi transport on siin päris okei ja käib suhteliselt tihti.

Pesti poolel on siis “põhivärk”. Siin on parlament (ei, mitte see klubi) ja kohad kus Ryan Gosling elas ja hängis, kui Blade Runnerit filmiti. Meie elame seitsmendas linnaosas juudi kvartalis, mis on täis turiste, restorane, elavat muusikat ja väikseid ägedaid poode.

 

Selle õige kodu leidmine väga kerge ei olud. Esiteks sellepärast, et me ei olnud siin kohapeal, et kortereid vaatamas käia ja teiseks sellepärast, et kätte oli jõudmas September, ja vist kõik maailma tudengid otsisid ka kodu. Lisaks kõigele, olin kuulnud lugusid, kuidas Budapestis on üürimine nii odav, mis andis korralikult ainest mu kujutlusvõimele, kuidas ma lahkun siit riigist rahapakke seljas tassides, sest üürile ei kulunud ju midagi. Alatu vale!

71269709_525057158309620_5696218380822904832_n.jpg

Kauni kolmetoalise sõpradega jagamiseks, võib leida 1000 EUR eest. Ühe inimese stuudiokad jäävad sinna 400-500 EUR kanti ja nunnu paarikese korteri leiab vast 650-900 EURiga. Toad on 300-350 EUR kanti. Ma muidugi võin siin ajada täieliku kämarajura, aga need on need hinnad, mida mina olen näinud. Need korterid mida ma ise vaadanud olen, on enamasti ka väga-väga ilusad, uued ja heas asukohas. On muidugi ka erandeid ja odavamalt saab ka, aga mulle tundub, et see on suht joppamise küsimus. Aga, et kust siis kortereid vaadata? Ma vist kammisin tulutult läbi kõik kinnisvaraportaalid, nt nagu:

Kinnisvaraportaalid on üldse siin veidi imelikud ja ajast maha jäänud. Lõpuks aga otsustasin kasutada vanahea facebooki ja ühinesin kõikvõimalike gruppidega, nt nagu:

  • Rent a flat/room in Budapest
  • Budapest flats apartments rent
  • Budapest alberlet keresök

Panin kõik notificationid  peale, et ei jääks ühestki kuulutusest ilma. Ja siis hakkasime järjest kirjutama ja aegu kokku leppima. Tegelikult lendas D. paariks päevaks siia, et ära tuua paar kohvrit ja käia kortereid vaatamas. Kes siin kodu hakkab otsima, siis kindlasti soovitan koha peal olla, sest piltidelt on korterid hoopis teistsugused. Näiteks mõnes korteris oli hallituse lõhn, niiske ja pime. Tagatisrahaks võtakse tavaliselt kahe kuu üür.

Meie leidsime endale väga mõnusa korteri väga heas asukohas. Maja asub küll kõige rahvarohkemal tänaval, mis on täis baare ja restorane, aga meieni see lärm ei kostu.  Meil on ka vaiksesse sisehoovi privaatne rõdu, kus on mõnus hommikuti kohvi juua ja juttu ajada. Huvitav oli aga see, et käisime lausa notaris üürilepingut allkirjastamas. Siin pidi olema seaduses paar auku, et kui sa näiteks otsustad üüri mitte maksta, pole korteriomanikul sind õigust välja tõsta. Noh selline puuküürniku värk, et parem on kõik notariaalselt ära kinnitada.  Üürileping on üldse siin väga tähtis paber, sest selle põhjal sa saad endale aadressi kaardi, millega saad omakorda pangakonto avada ja arstiabi. Ilma selleta oled suhteliselt tühi koht.

Aga vott, see postitus venis nüüd oodatust pikemaks. Lähen teen miskit muud ja kirjutan siia jälle kui midagi pähe tuleb.

E.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s